سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۶
باحضور پرفسور هارش شاه بنيانگذار مدل سازي
۱۳۹۵/۸/۱۲
۴۲۸
باحضور پرفسور هارش شاه بنيانگذار مدل سازي

سمينار آشنايي با مدل هاي ريسك و سوانح طبيعي در بيمه مركزي بر گزار شد

سمينار آشنايي با جديدترين روش هاي مدل سازي براي مقابله با ريسك و سوانح طبيعي با تاكيد بر بهره گيري ازخدمات بيمه اي در بيمه مركزي برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي در اين سمينار كه با حضور مديران بيمه مركزي ومديران ارشد صنعت بيمه كشور برگزارشد، شركت كنندگان با جديدترين مدل ارزيابي ريسك سوانح طبيعي كه توسط پرفسور هارش شاه ارائه شد، آشناشدند.

اين مدل كه بر اساس اطلاعات درست و كامل از ساختمانها، شرايط جغرافيايي و موضوع حادثه خيزي مناطق بدست آمده است، مي تواند به بيمه گران كشورهايي كه در معرض خطر قراردارند كمك كند تا ضمن ارزيابي و تصميم گيري در خصوص ميزان حوادث زمينه هايي را فراهم كند كه مردم به شركت هاي بيمه اعتماد كنند.

پرفسور هارش شاه در اين جلسه با اشاره به اينكه  تمركزبيمه گران دنيا  بر تحت پوشش قراردادن افراد توانمنداست گفت اين افراد به خاطر درآمد بالا مي توانند هزينه هايي را به بيمه اختصاص دهند اما بر اساس اين مدل مي توان با تعريف و تبيين بيمه هايي با نرخ پايين نسبت به تشويق و ترغيب فقرا به تهيه بيمه نامه ها اقدام كرد.

وي در خصوص اين مدل گفت: در صورت رخ  دادن حادثه اي مانند زلزله يا سيل، مي توان با استفاده از اطلاعات قبلي و نرم افزارهاي تعريف شده، در كوتاهترين زمان ممكن با ارزيابي و تحليل صحيح از اطلاعات لازم، نسبت به پرداخت خسارتها اقدام كرد.

وي از « اتوماتيك بودن» ، « بهره ور بودن» و « مستقيم بودن» به عنوان ويژگي هاي اصلي اين مدل نام برد و گفت: استراتژي در نظر گرفته براي كشورهاي پرجمعيت، افزايش ضريب نفوذ بيمه و متعاقب آن توجه به توسعه پايدار در اين كشور هاست.

هارش ادامه داد: در حال حاضر بهره گيري از مدلينگ براي ريسك ها يك اختيار نيست بلكه به عنوان يك وظيفه بايدبه آن توجه شود و بنده آماده ام كه اين مدل را درايران اجرا كنم.

در اين جلسه دكتر محسن غفوري آشتياني رئيس انجمن مهندسي زلزله ايران و استاد زلزله شناسي نيز با تشريح وضعيت چگونگي رخ دادن حوادث در ايران،  از ضرورت توجه به مدل سازي در بيمه به عنوان يكي از مهم ترين عوامل توسعه يادكرد و گفت قاعدتا فعالبت ها بايد به گونه اي ساماندهي شود تا حالت « برد، برد » وجود داشته باشد چرا كه بدون مدلينگ صنعت بيمه سقوط خواهدكرد.

هم چنين در اين جلسه پرفسور هارش شاه و دكتر غفوري آشتياني به پرسش هاي حاضران در خصوص حوادث طبيعي و چگونگي اجراي مدل ارائه شده در ايران پاسخ دادند.

گفتني است پرفسور هارش شاه كه از آن به عنوان پدر مدل سازي دنيا ياد مي كنندبنيانگذار روش هاي مدل سازي ريسك و سوانح طبيعي است ،موسسه RMS را در اروپا، امريكا و آسيا تاسيس كرده و علاوه بر آن  درس هاي مرتبط با ريسك و مدل سازي را در دانشگاههاي استنفورد و نانينگ سنگاپور تدريس مي كند.

منبع:وب سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

  • بیمه سرمد
  • بیمه
  • سرمد
  • sarmad
  • بیمه مرکزی
بالا