سه شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۷
دكتر همتي در مجمع عمومي بيمه مركزي
۱۳۹۵/۶/۲۷
۷۱۰
دكتر همتي در مجمع عمومي بيمه مركزي

حفظ و تقويت ظرفيت اتكايي كشور در چارچوب اقتصاد مقاومتي از برنامه هاي راهبردي بيمه مركزي است

عبدالناصر همتي در گزارش امروز خود به مجمع عمومي بيمه مركزي كه با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي و اعضاء برگزار شد، از رشد مداوم صنعت بيمه خبر داد و از خدمات همكاران خود در بيمه مركزي و شركت‌هاي بيمه قدرداني كرد.

رييس كل بيمه مركزي، ضمن اعلام رشد ۱۴ درصدي حق‌بيمه‌ها در سال ۱۳۹۴، رشد حق‌بيمه در پنج‌ماهه اول امسال را ۲۰ درصد اعلام و گفت: با اقدامات انجام‌ گرفته ضريب نفوذ بيمه در كشور كه نسبت حق‌بيمه به توليد ناخالص داخلي است، به نزديك ۲ درصد رسيده است و اميدواريم با افزايش سرعت رشد صنعت بيمه از مرز ۲ درصد عبور كنيم.

وي دغدغه كاركنان شريف مجموعه صنعت بيمه را تأمين و پرداخت به موقع خسارت‌هاي بيمه‌شدگان اعلام كرد و افزود: رشد خسارت در رشته‌هاي اتومبيل و درمان در سال‌هاي اخير فشار زيادي به صورت‌هاي مالي شركت‌هاي بيمه آورده است؛ به‌طوري‌كه در طول ۷ سال گذشته فقط ۳۵۰۰ ميليارد تومان زيان شخص ثالث بوده است كه خوشبختانه با اقداماتي كه در سال ۹۴ از سوي بيمه مركزي ج.ا. ايران شروع شده و امسال نيز ادامه خواهد داشت، شاهد بهتر شدن وضع مالي شركت‌هاي بيمه خواهيم بود.

دكتر همتي تأكيد كرد: در پايان سال ۹۴ معادل ۳۹ هزار ميليارد ريال ذخيره خسارت معوق رشته بيمه شخص ثالث گرفته شده است و امسال نيز به تقويت ذخاير خسارت اين رشته تأكيد خواهيم كرد.

رييس شوراي عالي بيمه از پيگيري عملياتي كردن حاكميت شركتي در شركت‌هاي بيمه به عنوان يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي بيمه مركزي در نيمه دوم سال ۹۵ ياد كرد و گفت: نظارت و كنترل جدّي سرمايه‌گذاري‌هاي شركت‌هاي بيمه در چارچوب آيين‌نامه مصوب شوراي‌عالي بيمه نيز از اقدامات اساسي بيمه مركزي در نيمه دوم سال خواهد بود.

به گفته دكتر همتي اين موضوع در حفظ توانگري و قدرت پاسخگويي به تعهدات پذيرفته‌شده توسط شركت‌ها حائز اهميت است و بايد به طور منظم رصد بشود.

رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به مشكلات مالي و فنّي كه در برخي از شركت‌هاي بيمه پيش آمده است، تأكيد كرد: صلاحيت فنّي و تخصصي مديران بيمه‌ها تأثير مهمي در عملكرد شركت‌ها دارد و لذا موضوعِ بسيار مهمي است كه در تعيين صلاحيت‌ها بايستي ملحوظ گردد؛ لذا در كنار تأكيد بر آموزش نيروي انساني شركت‌هاي بيمه بر اينكه برخي مديران ارشد بيمه‌ها حتماً بايستي دوره‌هاي مديريت حرفه‌اي كسب‌وكار را طي كنند، اصرار خواهيم ورزيد.

دكتر همتي افزود: با تعيين يك مديريت جديد در حوزه نظارت، نظارت عملياتي و موردي در كنار نظارت‌هاي تخصصي فنّي و مالي اعمال خواهد شد.

تأكيد بر تأمين سرمايه لازم براي عمليات بيمه‌اي شركت‌ها و كنترل مداوم توانگري آنها نيز از برنامه‌هاي دائمي بيمه مركزي ج.ا. ايران مي‌باشد.

وي تكميل و تصويب ۱۶ دسته آيين‌نامه‌هاي مربوط به قانون جديد بيمه شخص ثالث تا پايان سال را جزء برنامه‌هاي مهم بيمه مركزي ناميد و گفت: اميدواريم بتوانيم بتدريج و هرچه سريع‌تر موارد مهم قانون جديد بيمه شخص ثالث را عملياتي كنيم.

رييس كل بيمه مركزي، پيگيري تفكيك حساب‌هاي بيمه‌‌هاي عمر و غيرعمر شركت‌هاي بيمه و نظارت جدّي بر عدم استفاده از منابع و ذخاير بيمه‌هاي عمر جهت ايفاي ساير تعهدات شركت‌هاي بيمه و تأكيد خاص بر توسعه بيمه‌هاي عمر از طريق صدور مجوز براي شركت‌هاي تخصصي عمر را از ديگر برنامه هاي بيمه مركزي اعلام كرد.

وي افزود: همچنين با توجه به شرايط پيش آمده بعد از برجام به‌طور جدّي پيگير هستيم كه روابط خارجي و بين‌المللي با شركت‌هاي معتبر و بزرگ بيمه‌اي دنيا را احياء كرده و مبادلات بيمه اتكايي را با آنها گسترش بدهيم.

رئيس كل بيمه مركزي تأكيد كرد: يكي از برنامه‌هاي مهم راهبردي بيمه مركزي حفظ و تقويت ظرفيت اتكايي كشور در چارچوب اقتصاد مقاومتي است و براي ايجاد تعادل در قبول و واگذاري بيمه‌هاي اتكايي اقدامات لازم را انجام خواهيم داد

منبع:سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران 
  • بیمه سرمد
  • بیمه
  • بیمه مرکزی
  • سرمد
  • بیمه
  • مجمع عمومی بیمه مرکزی
  • sarmad
بالا